RODZICU, BĄDŹ UWAŻNY

Szanowni Rodzice, 
niezwykłą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszy się ostatnio hit Netflixa – serial Squid Game. We wspomnianym serialu zadłużeni zawodnicy grają w gry, gdzie stawką jest ogromna suma pieniędzy do wygrania, ale w przypadku porażki zostają zabici. Większość gier z serialu to brutalne wersje zabaw opartych na klasycznych podwórkowych grach z Korei Południowej, takich jak gra w kulki, 1, 2, 3, baba Jaga patrzy czy przeciąganie liny, które dzieci chętnie odtwarzają w szkole.
W serialu pojawiają się sceny seksu, zabójstwa, promowany jest hazard, czy też ukazywane jest samobójstwo. Dzięki niezwykle popularnym filmom na TikToku i YouTube oraz grom z motywami Squid Game w Fortnite i Roblox serial dociera do dzieci na długo przed tym, zanim w ogóle go zobaczą. Dla wielu dzieci jest to cały kontakt, jaki mogą mieć kiedykolwiek z serialem.
Po doniesieniach, iż w niektórych szkołach dzieci już w wieku sześciu lat kopiują brutalne wyzwania z serialu, zalecamy, aby rodzice nie pozwalali dzieciom poniżej 15 roku życia oglądać Squid Game.
Zachęcamy, aby porozmawiać z dziećmi, zapytać, co oglądają. Jeśli dziecko zdążyło już obejrzeć Squid Game, warto uświadomić je, że to nie jest świat realny, to nie jest prawda. Nie można się przecież dostać do żadnej gry, nie można drugiego człowieka traktować w sposób przedmiotowy i kłaść na szali jego życia obok pieniędzy. Rozmowa na temat serialu może być też dobrym wstępem do dyskusji na temat wartości w życiu.